antalya muratpaşa belediyesi

Anasayfa > Haberler
Başkan Uysal: ‘Hedef, Muratpaşa’nın hizmet ortalamasını bozmak’
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde reddedilen ancak hem vatandaşların kendi mülklerini kullanabilmesini hem de kamuyu milyonlarca liralık kamulaştırma yükünden kurtaracak düzenlenmenin hiçbir şekilde ticarileşme gibi bir sonucunun olmadığını belirterek, “Yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali açıklamalarla karşı karşıyayız. İstenen Muratpaşa’nın yüksek hizmet ortalamasını bozmaktır” dedi.
Başkan Uysal, Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Muratpaşa Belediyesi’nin kamu kurumlarının kullanacağı alanlarla ilgili hayata geçirmek istediği düzenlemesinin AK Parti, MHP ve İYİ Parti tarafından reddedilmesinin ardından basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda Başkan Uysal, reddedilen düzenlemenin Muratpaşa’da, Antalya Belediyesi döneminde yapılan imar planlarıyla kamu kurum ve kuruluşlarının kullanımı için ayrılan ancak ilgili kurumlarca gerekli iş ve işlemler gerçekleştirilmeyen yaklaşık 986 futbol sahası büyüklüğünde 1 milyon 35 bin metrekare alanı ilgilendirdiğini kaydetti.

KAMU YARARI

Bugün birçoğu işlevsiz ve mahalle aralarında mezbelelik bir halde bulunan söz konusu alanların kamuya maliyetinin 2 milyar 70 milyon lira olduğunun altını çizen Başkan Uysal,  böylesine büyük kamulaştırma yükünü hafifletmek için Muratpaşa Belediye Meclisi’nin, ilk adımı Haziran ayında attığını belirtti.

Bu amaçla hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı plan notu değişikliğinin, mecliste kabul edildiğini aktaran Başkan Uysal, “Kabul edilen bu değişiklikle, Muratpaşa sınırlarında hem vatandaşların mülkiyet haklarını kullanabilmesi hem de kamu kurum kuruluşlarının uğradığı haksız kamulaştırma külfetini en aza indirerek kamu zararının önüne geçmek hedeflenmiştir” diye konuştu.

TİCARET SÖZ KONUSU DEĞİL

İlgili değişikliğin kabulünün ardından yasal süreçlerin işlediğini ve plan notu değişikliklerinin son kez değerlendirmek ve geçerlilik kazanmak üzere Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sevk edildiğini anlatan Başkan Uysal,  10 Ocak Cuma günü toplanan Büyükşehir Meclisi’nde ise AK Parti, MHP ve İYİ Parti’nin oy çokluğuyla söz konusu düzenlemenin reddedildiğini hatırlattı.

Düzenlemeyle özel kullanımı mümkün olmayan resmi kurum, belediye hizmet alanı, kütüphane, PTT, polis karakolu ve benzeri kamu kurumlarının kullanacağı alanları sadece belli amaçlar için kullanıma açıldığının altını çizen Başkan Uysal, iddia edildiği üzere ‘ticari’ ve ‘konut’ alanları oluşturma gibi bir durumun olmadığı ve olamayacağı söyledi.

PLAN HERŞEYİ ANLATIYOR

Bunun plan notlarında çok açık şekilde yer aldığı belirtilirken, söz konusu düzenleme bu alanların maliklerince kullanımının ancak kreş, yurt, çocuk yuvası, yetiştirme yurdu, yaşlı ve engelli bakımevi, rehabilitasyon merkezi, toplum merkezi, şefkat evleri kısaca özel sosyal tesis alanı olarak sınırlıyor. Plan notlarında maliklerin imar plan değişikliği teklifini sadece bu fonksiyonlar için sunabileceği de ayrıca belirtiliyor.

Bununla birlikte söz konusu alanlar için yeni bir emsal ve yapılaşma koşulu belirtilmezken çevre emsal ve yapılaşma konuşlarının aşamayacağı yine plan notlarında yer alıyor. Ayrıca bu alanlarda yapılacak imar düzenlemesinde, ilgili kurumların ‘olumlu’ görüşü ve projeler hakkında ‘uygunluk’ görüşünün bulunması da şart olarak plan notlarında yer alıyor.

HİZMET ORTAMI BOZULSUN İSTENİYOR

Başkan Uysal, düzenlemenin, iddiaların aksine, sosyal donatı alanlarının konut veya ticarete yani ranta dönmesinin yolu kapatırken sosyal donatı dengesini de koruduğunun altını çizdi. Düzenleme bu kadar açıkken ‘Yavuz hırsız ev sahibini bastırır’ şeklinde açıklamalarla karşı karşıya olduklarını dile getiren Başkan Uysal, şunları söyledi:

“Muratpaşa Belediye’miz, hem cadde ve sokak yenileme çalışmaları hem de yaşlı, engelli gibi sosyal hizmet alanlarında Türkiye’nin en ön sıralarında yer alıyor. Bu düzenlemeye ret vererek asıl yapılmak istenen Muratpaşa’nın bu yüksek hizmet ortalamasını bozmaktır. Ama başaramayacaklar. Muratpaşa Belediyesi, milletin yararına aykırı bu siyasi tutumlara rağmen en etkin şekilde hizmet etmeye devam edecektir.”
Haber Tarihi :13 Ocak 2020 Pazartesi
Etiketler : basın toplantısı,kamu yararı,kamulaştırma
Anasayfa
Haberler
Nöbetçi Eczane
Vergi Ödeme
Turunç Masa
Etkinlik