antalya muratpaşa belediyesi

Anasayfa > Haberler
Muratpaşa Belediyesi Teknoloji Festivali’nde Dronların ay-yıldız gösterisi
Muratpaşa Belediyesi’nin bu yıl ilk kez düzenlendiği Muratpaşa Teknoloji Festivali, dronların gösterisiyle sona erdi. Muratpaşa Kent Meydanı’ndan aynı anda havalanan 18 drone, gökyüzünde senkronize hareketlerle birbirinden farklı şekiller oluştururken kapanış droneların ay-yıldız şovuyla gerçekleşti.
Muratpaşa Belediyesi’nin bu yıl ilk kez düzenlendiği Muratpaşa Teknoloji Festivali sona erdi. Hafta sonu gerçekleşen festival için yaklaşık 7 bin metrekare genişliğindeki Muratpaşa Kent Meydanı’nda robotik, kodlama ve marker atölye, e-spor turnuva, dron deneyim alanlarıyla birlikte Dünyanın en hızlı dron yarış takımı XBlades’in piste çıktığı Tech Drone League yarış alanı kuruldu.

ROBOTİK ŞAMPİYONLARI

İki gün boyunca Muratpaşa Kent Meydanı’nda devam eden ve Antalyalıların yoğun ilgi gösterdiği festivalde düzenlenen tüm etkinlikleri katılımcılar da deneyimlerken Muratpaşa Belediyesi’nin destek eğitim kurs merkezleri ve Adalya Vakfı - ODTÜ Gençlik Parkı öğrencilerinin katıldığı robotik yarışması oldukça çekişmeli gerçekleşti.

Robotik yarışması için öğrenciler, önce, iki grup halinde Vex Robotics ve Muratpaşa Belediyesi’nin robotik-kodlama eğitmenleri tarafından verilen eğitimlere katıldı. Eğitimlerin ardından aralarında Antalyaspor, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya Organize Sanayi Bölgesi gibi kentin önemli kurum kuruluşları adına yarışmaya katılan takımlar farklı parkurlarda, tasarladıkları robotlarla yarıştı. Yarışmanın ilk gününün birincisi Türk Hava Kurumu takımı olurken ikinci gün şampiyonu Antalya Yörük Türkmen Derneği adına yarışan Adalya Vakfı - ODTÜ Gençlik Parkı öğrencileri oldu. Şampiyonlar, festivalin kapanış gecesinde ödüllerini Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve eşi Ümran Uysal’dan aldı.

TDL YARIŞLARI

Festival aynı zamanda dünyanın en iyi drone yarış takımı XBlades Racing ve Tech Drone League pilotlarının mücadelesine sahne olan TDL Yarışlarına da ev sahipliği yaptı. Kent Meydanı’nda kurulan yarış pistinde 27 drone pilotu, 2 gün boyuna 772 tur yaptı. Yarışlar tam 4 saat 24 dakika 46 saniye sürerken yarışların birincisi XBlades’ten Leo Whitfield, ikinci TDL adına yarışan DroneD FPV - Dennis Mennema ve üçüncü de yine TDL’den Sir ClashaLot oldu. Başkan Uysal, son gün yarışlarını sanal gerçeklik gözlüğüyle sahneden takip etti.

DRONE EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR

Başkan Uysal, dereceye giren drone pilotlarına kupalarını takdim ederken, yaptığı konuşmada, Antalya’da bir ilkin daha müjdesini verdi. Başkan Uysal, Muratpaşa Belediyesi olarak destek eğitim kurs merkezlerinde 3 yıl önce başlayan robotik-kodlama eğitimlerini daha ileri seviyelerde devam ettireceklerini belirtirken drone eğitimlerine de başlayacaklarını açıkladı. Başkan Uysal, “Sadece uçurma alanında değil drone yapma eğitimine de başlıyoruz. Hatta Antalya Organize Sanayi bölgesinde bazı drone parçalarını üretebilmek istiyoruz” dedi.

Başkan Uysal’ın konuşmasının ardından Muratpaşa Teknoloji Festivali, dronların gösterisiyle sona erdi. Muratpaşa Kent Meydanı’ndan aynı anda havalanan 18 dron, gökyüzünde senkronize hareketlerle birbirinden farklı şekiller oluştururken kapanış dronların ay-yıldız şovuyla gerçekleşti.
Haber Tarihi :9 Eylül 2019 Pazartesi
Etiketler : teknoloji festivali,robotik şampiyonlar,tdl şampiyonları,drone eğitimleri
Anasayfa
Haberler
Nöbetçi Eczane
Vergi Ödeme
Turunç Masa
Etkinlik